Інструменти доступності

Skip to main content
Оновлено: 09 травня 2025

Харчування при вугрових висипах

Опубліковано:  |  Новини

Акне — це шкірне захворювання, яке виникає внаслідок підвищеної активності сальних залоз та одночасних запальних проявів і змін мікробної композиції шкіри.

Певні фактори впливають на перебіг та посилюють прояв акне: 

  • неправильний догляд за шкірою, недостатнє дотримання правил гігієни;
  • гормональні зміни (сальні залози стимулюються, коли гормони активізуються під час статевого дозрівання);
  • погодні фактори: вітер, сонце, холод, вологість;
  • прихильність до нездорового харчування з великою кількістю цукру та некорисних жирів.

Тож харчування не є причиною висипів, а є лише одним із факторів, що впливають на їхній прояв. Варто пам’ятати, що перш за все акне — це дерматологічна проблема, з якою треба звернутися до лікаря-дерматолога, а не займатися самолікуванням.

Низка досліджень говорять про користь «низькоглікемічного» харчування, яке демонструє ефективність у полегшенні проявів акне. Тож на що варто звернути прицільну увагу у вашому раціоні задля зменшення появи вугрів?

1. Глікемічний індекс продуктів (ГІ)

Якщо коротко та по-простому, то цей показник характеризує здатність різних продуктів підвищувати рівень цукру у крові. Коли він зростає, це провокує запалення у всьому тілі. Ці стрибки також змушують ваше тіло виробляти більше сала у вашій шкірі. Як запалення, так і надлишок шкірного сала можуть призвести до появи прищів. Тож до «червоної», небажаної зони потрапляють ті продукти, які мають ГІ 70 та вище. Таблиці ГІ є у вільному доступі. 

Приклади продуктів і напоїв із високим ГІ: білий хліб, кукурудзяні пластівці, картопляні чипси, пончики й інша випічка, картопляне пюре або картопля фрі, цукор (сахароза), білий рис, газовані солодкі напої, фруктовий сік і соковмісні напої, компоти та морси з цукром, батончики, молочний шоколад або шоколад із фруктозою. 

Їхнє обмеження буде на користь, навіть якщо у вас немає проявів акне. 

Зробіть основою свого харчування продукти з низьким глікемічним індексом. Це перш за все овочі, зелень, ягоди, фрукти, бобові. Замість білого хліба споживайте цільнозерновий, з білого рису перейдіть на коричневий, а як альтернативу сокам та напоям із сиропами вибирайте чисту питну воду та цільні фрукти/ягоди. 

2. Молоко та молочні продукти

Результати досліджень не дозволяють зробити остаточні висновки щодо взаємозв’язку споживання молочних продуктів і виникнення та прогресування акне. Водночас у деяких спостереженнях така тенденція простежується, причому частіше це стосується знежирених молочних продуктів. 

Попри те, що коров’яче молоко потенційно може збільшити ризик розвитку прищів, жодне дослідження не виявило, що продукти, виготовлені з молока, як-от натуральний йогурт або сир, призводять до збільшення кількості висипань.

Якщо інші заходи виявилися недостатньо ефективними, можна тимчасово (до 14 днів) виключити з раціону молочні продукти. Але, якщо за цей період ситуація з проявом акне не покращиться, їх можна повернути до меню.

3. Омега-3 жирні кислоти

Омега-3 є дуже важливим компонентом харчування людини, зокрема завдяки імуномодулювальній і протизапальній дії.

Включення до раціону жирної риби, оливкової олії, бобових, горіхів, насіння допомагають зменшити запалення в організмі та полегшити перебіг акне. 

4. Пробіотики

Кишкова мікробіота має велике значення у формуванні акне.

Вживаючи пробіотичні продукти, ви можете покращити здоров’я кишківника та зменшити кількість висипів, зменшити запалення в усьому тілі, покращити травлення і засвоєння поживних речовин, а також роботу імунної системи. 

Ферментовані продукти, як-от натуральний йогурт із живих культур, кефір, квашена капуста, є відомими джерелами пробіотиків.

Підсумуємо: вибір здорового харчування та формування здорової тарілки можуть покращити результати дерматологічного лікування акне та зменшити ризик його повернення після припинення лікування.

Олена Зінченко, лікарка-дієтологиня, членкиня ГО "Асоціація дорослого та дитячого харчування"


Теми, що можуть вас зацікавити

Кібербезпека для дітей та батьків

Нагадуємо батькам про їхні обов’язки щодо виховання та розвитку дітей відповідно до законодавства України. Відповідно до статті 150 Сімейного кодексу України, батьки повинні виховувати дітей у дусі поваги до прав інших, любові до родини та Батьківщини, піклуватися про їхнє здоров'я, освіту та морал…

Баланс у харчуванні для кращої якості життя при цукровому діабеті

Сьогодні, 14-го листопада, по всьому Світу проходять заходи у рамках Всесвітнього дня діабету. Цьогорічною темою визначено вдосконалення підходів для забезпечення благополуччя людей із діабетом. Серед іншого, значний і не повністю використаний потенціал мають модифікації дієти та поліпшення вибору…

ТОП продуктів для підтримки розумових функцій у дітей

Здорове збалансоване харчування є одним з визначальних факторів для всіх аспектів здоров’я, включаючи ріст і функціонування мозку.

Напої для дітей: найкращий vs найгірший вибір

Запропонувати малечі здорові, але привабливі напої для малюків може виявитися не менш складно, аніж вмовити та привчити дітей їсти поживні продукти. Переважна більшість ласа до солодкого і схильні просити саме такі напої. Однак сприяння та скеровування здоровішого вибору є надзвичайно важливим для…