«ПОБАЧИТИ. ДІЯТИ. СПІЛКУВАТИСЯ»
Побачити
Гаджети | Сон | Емоційний стан |
Дитина збалансовує екранний час (навчання, спілкування з друзями), має інші захоплення, крім екранних. | Дитина спить достатньо, має відпочилий вигляд. | Має збалансовані емоційні стани- як гарний настрій, так і не дуже (може пояснити, чому саме). |
Дитина понад 50% денного дозвілля проводить перед екраном. | Дитина протягом 1-2 тижнів погано спить, має втомлений вигляд. | Дитина протягом 1-2 тижнів має пригнічений вигляд, позитивно реагує лише на на окремі ситуації. |
Дитина постійно перебуває біля екрана, нехтує їжею, сном, живим спілкуванням. | Протягом понад 2 тижнів погано спить (пізно лягає, часто прокидається серед ночі, зранку не відчуває бадьорості), має хворобливий вигляд. | Протягом понад 2 тижнів перебуває у незвично понурому стані (може супроводжуватись незвичною роздратованістю, агресивністю, плаксивістю, різкими змінами настрою. |
Діяти
ДІЙТЕ негайно!
- З’ясуйте, чим ви можете допомогти, щоб змінити ситуацію на краще;
- Якщо вас бентежить стан вашої дитини і вам не незрозуміло, що робити, залучайте зовнішню допомогу.
ЗВЕРНІТЬ УВАГУ! Це сигнал, що дитина потребує вашої посиленої уваги і підтримки: з’ясуйте, чим ви можете допомогти, щоб змінити ситуацію на краще. - ТАК ТРИМАТИ! Якщо ви спостерігаєте переважно позитивні ознаки, усе одно не втрачайте контакт із дитиною, продовжуйте покращувати ваше спілкування.
Спілкуватися
- Говоріть із дитиною лише тоді, коли самі вже заспокоїлися. Згадайте, що вам допомагає відчути спокій 9повільне дихання, склянка води лічба до 10 тощо).
- Цікавтеся емоційним станом дитини. Запитуйте «Як я можу тебе підтримати?», «Чим я можу тобі допомогти?», «Як мені показати, що я тебе чую?».
- Кажіть «Я поруч», «Я з тобою», «Я тебе підтримую», «Я готовий(-а) тебе чути». Демонструйте це у вчинках. Підтримуйте інтереси дитини та проводьте спільне дозвілля.
ПІДТРИМУЮЧИ ДИТИНУ:
- Не порушуйте приватний простір дитини. Поцікавтеся відкрито, з ким і про що вона спілкується онлайн, спитайте дозволу на ознайомлення з перепискою. Читаючи переписку дитини потайки або забираючи телефон силоміць, ви ризикуєте зруйнувати довірливі стосунки між вами. Довіра до вас найсильніший захист дитини від ризиків.
- Спілкуйтеся, виявляючи інтерес до подій, без виражених повчань.
- Якщо ставите програми «батьківського контролю» для моніторингу часу в соцмережах, узгоджуйте це з дитиною. Аналізуйте інформацію спільно з дитиною, разом робіть висновки. Обмежуйте, але не забороняйте.
- Скажіть дитині, що вона завжди може розраховувати на допомогу в опануванні складних почуттів. Ви, класний керівник, шкільний психолог здатні дати пораду в будь-якій ситуації.
ЯКЩО ВИ ВИРІШИЛИ ПОГОВОРИТИ ПРО РИЗИКОВАНУ ПОВЕДІНКУ:
- Намагайтеся зайняти позицію уважного співрозмовника, уникаючи менторського тону. Поговоріть про те, що підлітки часто випробовують себе. Дізнайтеся думку дитини з цього приводу.
- Допоможіть дитині навчитися оцінювати свої можливості наперед (на безпечних прикладах, чи справді воно того варте).
- Нагадайте про ризик провокації: «а слабо…», «а давай…».
- Нагадайте про важливість уміння відстоювати свою думку і позицію в стосунках, попри зовнішній тиск: «Ти маєш право на власну думку! Коли ти витримуєш власну позицію, то врешті-решт отримуєш більше поваги від інших, навіть якщо спочатку вони проявлятимуть спротив».
- Допоможіть розвинути уміння сказати НІ: «Це не для мене. Мене цікавить інше, це не цікавить. Я за компанію тільки там, де вважаю це розумним і корисним».
- Нагадайте дитині «Ти можеш бути різним із різними людьми, але яким бути- вирішуєш ти».
- Коли дитина переживає якусь важку емоцію і відчуває, що світлого майбутнього немає, нагадайте, що так буде не завжди. Наголосіть, що підтримаєте її протягом часу пепреживання.
Не кажіть підліткам: «Життя безцінне» (бо можуть чути-невартісне). Кажіть: «Управління у твоїх руках, давай будемо вчитися краще керувати».
ДОДАТКОВІ РЕСУРСИ ЗВЕРНЕННЯ ПРО ДОПОМОГУ
- Урядова консультаційна лінія з питань безпеки дітей в інтернеті, телефон 1545, далі обрати 3, працює 24/7, дзвінки безкоштовні.
- Національна дитяча гаряча лінія: телефоном 116111 (пн-пт, 12-00-20.00).
- Телефонна лінія довіри «Ла страда»: 116123 9з мобільного), 0 800 500 335 (з мобільного або стаціонарного).
- Гаряча лінія Кіберполіції: (044) 374-37-21 (пн-пт 8.45-19.30).
- Психологічна підтримка населення «Людина в біді»: 0 800 210 160.
Лінія запобігання самогубствам LIFELINE UKRAIN: 7333, працює 24/7.